czwartek, 18 kwietnia 2019


Księgowy w UK, a Księgowy w Polsce.




Zacznijmy od tego może kto to jest tak właściwie księgowy i za co odpowiada?
Jest to osoba zatrudniona w dziale księgowości, a jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jest to bardzo ogólnikowa definicja, ponieważ w zakres obowiązków księgowego wchodzi również obliczenie i rozliczenie zobowiązań podatkowych przedsiębiorstwa,  stała współpraca z biegłym rewidentem, archiwizowanie dowodów księgowych, przygotowywanie
i zlecanie przelewów bankowych, księgowanie dokumentów za pomocą specjalistycznego programu, a także wypełnianie obowiązków firmy którą reprezentuje względem Urzędu Skarbowego i innych instytucji państwowych w kraju którym działalność ma swoją siedzibę.

Zacznijmy może od Polski:
Według Polskiego prawa, Księgowym może zostać osoba, która:
- posiada pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych,
- korzysta w pełni z praw publicznych,
- nie została skazana za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz za umyślne przestępstwo skarbowe.

 
Jak więc zostać księgowym? Czy wystarczą tylko powyższe predyspozycje?
Jeszcze do nie dawna aby zostać księgowym należało odbyć trzyletnią praktykę zawodową
w księgowości oraz wylegitymować się dyplomem ukończenia studiów magisterskich uzyskanym na kierunku rachunkowość lub innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość, lub posiadać wykształcenie magisterskiego równorzędne oraz ukończenie studiów podyplomowych
z zakresu rachunkowości bądź odbyć dwuletnią praktykę w księgowości oraz posiadać wykształcenie minimum średnie oraz zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy, którego głównym organizatorem była Izba Biur Rachunkowych.
Jednak Ustawa z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, wprowadziła deregulacje zawodu księgowego, czyli według nowej ustawy Księgowym może zostać każdy kto tylko zechce. Jedynymi warunkami są  tylko  pełna zdolność do czynności prawnych, korzystanie w pełni z praw publicznych oraz brak wyroku skazującego przeciwko wiarygodności dokumentów itp. o których była już wcześniej mowa.
Podejrzewam, że dla każdego który teraz to czyta wydaje się to niedorzeczne, no bo jak mam powierzyć swoją księgowość  osobie która nie musi posiadać żadnej teoretycznej wiedzy nic kompletnie? To przecież równie dobrze mogę to robić sam?
Dokładnie tak nikt nie wziął pod uwagę, że księgi rachunkowe, wyliczenia podatkowe, a także deklaracje informacyjne prowadzone przez osoby bez jakichkolwiek kwalifikacji, bez praktyki, może odbić się potężna czkawka dla przedsiębiorcy. Klient bowiem, może nie mieć wiedzy, że jego sprawami w kwestii księgowości zajmuje się ryzykant bez żadnego przygotowania. Taki błąd
w wyborze księgowego może generować dodatkowe koszty w postaci ponownego zapłacenia już kompetentnemu księgowemu aby wyprostował błędy swojego poprzednika, odsetki za nieterminowe lub źle wyliczone zobowiązania, a także stres i nerwy.
Prawda jest taka, że przedsiębiorca nie może pozwolić sobie na testowanie umiejętności swojego księgowego dlatego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce “sprawdza” za przedsiębiorce przyszłych księgowych  wydając certyfikat np. eksperta usług księgowych . SKwP od lat nie tylko zrzesza księgowych, ale i dba o jakość wykonywanej przez nich pracy, tj. szkoli i potwierdza umiejętności pracowników różnego szczebla finansów i księgowości. Dając tym samym możliwość wyboru przedsiębiorcy czy che korzystać z usług osoby wykwalifikowanej czy zaoszczędzić i wybrać laika. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Klientów, aczkolwiek nie jest to tak,że środowisko księgowych zostało pozostawione samemu sobie i pracują tam same nie wykwalifikowane osoby.
Taki certyfikat jest potwierdzeniem ukończenia kursu i zdania egzaminów które obejmują m.in. następujące zagadnienia: organizacja usług księgowych, umowa o świadczenie usług księgowych, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, ochrona danych osobowych przy świadczeniu usług księgowych, odpowiedzialność karna skarbowa, organizacja kontroli wewnętrznej, ryzyka w usługach księgowych, etyka zawodowa w świadczeniu usług księgowych oraz obowiązki jednostki świadczącej usługi księgowe w zakresie rozliczeń wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia, podatków i innych świadczeń publicznoprawnych oraz w zakresie ewidencji, sprawozdawczości finansowej
i statystycznej.  Zapisać się na kurs mogą księgowi, którzy posiadają już certyfikat Ministerstwa Finansów, jak i Ci którzy go nie mają, ale ukończyli trzeci stopień ścieżki edukacyjnej SKwP. Dodatkowym atutem w zawodzie księgowego będzie również znajomość co najmniej jednego języka obcego, zwłaszcza jeżeli chcemy pracować w dużym przedsiębiorstwie lub korporacji.
Osoba prowadząca swoje biuro księgowe, która uzyskała tytuł certyfikowanego eksperta usług księgowych, podlega wymogom ustawicznego doskonalenia zawodowego (coroczne doszkalanie się
w wymiarze 20 godzin). Jeśli posiadacz certyfikatu nie wypełnia obowiązku UDZ, zostaje automatycznie wykreślony z rejestru.

Ktoś zapyta no dobrze, ale ile zarabia taki księgowy?
Wysokość jego wynagrodzenia zależy od lokalizacji miejsca pracy – wiadomo im większe miasto tym większe zarobki, a także od zakresu naszej odpowiedzialności i posiadanych umiejętności. Szacuje się jednak, że średnie miesięczne wynagrodzenie miesięczne wynosi około 3600 PLN.

Księgowy w UK.
Troszkę inaczej przedstawia się sytuacja w Wielkiej Brytanii – tutaj faktycznie księgowością może zająć się osoba bez żadnego przygotowania w kwestii księgowości i finansów. Już tłumaczę dlaczego.
Rachunkowość to dość szerokie zagadnienie i aby się nią zajmować nie trzeba być typowym księgowym. Kontakt z rachunkowością mają przecież osoby pracujące jako doradcy finansowi oraz technicy księgowi. Jest to dobry początek kariery zawodowej i  dobra okazją na zdobycie doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji. Aby pracować w księgowości w Anglii nie musisz mieć zrobionego dyplomu, jednakże większość pracujących w tym zawodzie ma dyplom pierwszego lub drugiego stopnia. Statystycznie 80% księgowych zwłaszcza Polskich to osoby, które pracowały
w innych biurach księgowych tam się troszkę podszkoliły , coś nie coś nauczyły i otworzyły swoje biura księgowe. Jak to możliwe?
Anglia jest o tyle przyjaznym obcokrajowcom krajem, że Urząd Podatkowy tj. HMRC jest instytucją typowo online – składająca się z  różnych poddziałów. Kontakt z Urzędem jest tylko elektroniczny
i telefoniczny więc taki młody księgowy może uzyskać wszystkie potrzebne informacje jak np. rozliczyć klienta ze strony HMRC  lub infolinii. Poza tym warto wspomnieć księgowy w tutaj nie odpowiada za nic, za wszystko odpowiedzialny jest dyrektor firmy więc także za wybór księgowego. Jedynie tzw. Charter Accountant – księgowy, który jest wpisany na listę Krajowych księgowych w pełni pokrywa odpowiedzialność za rozliczenia klienta podpisując się swoim nazwiskiem. W innych wypadkach księgowi działają w imieniu Klienta i wszędzie w dokumentach widnieją podpisy dyrektorów, a nie księgowego, który bardziej działa jak “szara eminencja”.
Aby jednak najpierw dostać się do Biura księgowego i zdobyć troszkę tej wiedzy warto zrobić podstawowy kursu w tej dziedzinie, na którym nabędzie sie przydatnych umiejętności i kwalifikacji na które oczywiście zwracają uwagę pracodwcy np. Bookkeeping – kurs prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów oraz wystawiania i ewidencjonowania faktur lub Payroll – to kurs obejmujący sektor kadrowo-płacowy. Dowiesz się na nim, jak poprawnie obliczyć pensję pracownika, wyliczyć podatek oraz składki na ubezpieczenie. Oba te kursy są online.

Zaawansowana księgowość
Jeżeli chcemy natomiast pracować dla jednej z tutejszych większych firm lub korporacji droga jest troszeczkę bardziej skomplikowana, gdyż takie firmy nie zatrudnią osoby bez kompletnego wykształcenia księgowego tylko z wyżej wspomnianymi kursami, chyba, że na stanowiska administratora, ale przecież nie o to nam chodzi.
Kursy zaawansowane organizacją przypominają polskie studia. Uczymy się kolejnych modułów, po których zdajemy egzaminy, co skutkuje przejściem na wyższy poziom. Po ukończeniu każdego
z poziomów, których jest zwykle trzy/cztery, uzyskujemy certyfikat i możliwość dalszego kontynuowania nauki.
Najpopularniejszym stowarzyszeniem organizującym szkolenia z księgowości jest AAT (Association of Accounting Technicians), czyli brytyjskie stowarzyszenie księgowości. To tak zwany technik rachunkowości. AAT oferuje
Nam trzy levele: AAT level 2, level 3 oraz level 4 po ukończeniu którego otrzymujemy dyplom technika księgowości i jesteśmy członkiem AAT. AAT oferuje trzy różne członkostwa. Pierwsze kiedy jestes studentem- AAT students, kolejne po ukończeniu levelu 4 - Full membership MAAT, po 5 latach bycia Full membership - Fellow membership FMAAT, ostatnim stadium jest AAT licensed members.
 
Mamy również możliwość udania się na kurs do ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), który oferuje nieco szerszy materiał, w tym prawo finansowe.  To właśnie najbardziej uznawane kwalifikacje tzw. Charter Accountant, który coraz częściej księgowi chcą zdobyć. Aby zostać dyplomowanym księgowym musisz przejść serię egzaminów, które możesz zdawać w trakcie swojej pracy w tym zawodzie. Egzaminy ACCA są na wysokim poziomie i wymagają dużo przygotowań. Takie szkolenie trwa około 3 lat, oprócz niego wymagane jest posiadanie 450 – dniowego doświadczenia w pracy w księgowości i zdania w sumie 11 egzaminów. Również technik AAT może zostać Charter Accountant – kwalifikuje się bowiem na ulgę w postaci zaliczenia nie których z 11 wspomnianych egzaminów ze względu na swój tytuł bez konieczności ich zdawania.
Bogatą ofertę edukacyjną z zakresu księgowości posiada także CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants). CIMA skupia się na księgowości zarządczej i na tym kursie zapoznajemy  się nie tylko z elementami księgowości, ale i sztuką zarządzania średnimi firmami i departamentami w wielkich korporacjach – obejmuje to m.in. zarządzanie projektami, opracowywanie zmian biznesowych czy kalkulację czynników.
Powyższe jednostki oferują kursy online, dzienne oraz wieczorowo-weekendowe. Wybór zależy tylko od nas.

Ile zarabia księgowy w Anglii?
Przede wszystkim zależy to od jego kwalifikacji . Najwięcej zarabiają właśnie Charter Accountant – ponieważ biorą cała odpowiedzialność za firmę, którą prowadza oraz proces ich kształcenia jest bardzo drogi. Przykładowo szeregowy pracownik działu finansowego może zarobić od 14 do 18 tys. funtów rocznie. Z kolei doświadczony księgowy w dużej firmie od 20 do nawet 70 tys. funtów rocznie.
Warto zaznaczyć  kwalifikacje ACCA , CIMA czy AAT ( mniej popularne) są również uznawane
w Polsce i coraz bardziej cenione  zwłaszcza w dużych firmach i korporacjach.

8 komentarzy:

  1. Wiele osób pracujących w Polsce w rachunkowości i księgowości zastanawia się nad rozpoczęciem kariery za granicą. Myślę, że ten artykuł będzie dla takich osób bardzo pomocny.
    księgowość internetowa

    OdpowiedzUsuń
  2. Sporo się zmienia, dlatego ja nie chce sama się decydować. W razie czego wiem, że można na przykład biuro rachunkowe z Katowic wykorzystać. Dzięki niemu będziemy mieli pewność tego, co robimy w sieci. Moim zdaniem zdecydowanie należy to przemyśleć. Czas pokaże, co będzie właściwie, a co nie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dlatego w swojej firmie korzystam z usług biura podatkowego w Bydgoszczy, ponieważ jest to zbyt skomplikowane.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety w Polsce księgowi nie mają lekko, podobnie z resztą jak przedsiębiorcy. Mnóstwo dziwnych przepisów i ciągłe zmiany komplikują sytuację.
    https://ksservice.pl/pracodawca/payroll/

    OdpowiedzUsuń
  5. W Anglii a w Polsce to zupełnie inna bajka uważam że księgowość Bydgoszcz jest bardzo dobra jakościowo.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeśli pracujesz lub mieszkasz w Norwegii, konieczne jest prawidłowe rozliczenie podatkowe Norwegia. Oferujemy kompleksową pomoc w zakresie przygotowania i złożenia deklaracji podatkowej, abyś mógł w pełni korzystać z przysługujących ulg i zwrotów. Nasze usługi są dostosowane do potrzeb zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.

    OdpowiedzUsuń
  7. Porównanie pracy księgowego w Polsce i UK to bardzo interesujące zestawienie. Różnice w przepisach i podejściu do rachunkowości mogą być kluczowe dla osób planujących pracę za granicą. Warto znać te aspekty przed podjęciem decyzji o emigracji.
    https://rcponline.pl

    OdpowiedzUsuń